NINTENDO Müzesi açılıyor!

Nintendo oyun kartlarının üretildiği ve müşteri hizmetleri ekiplerinin konsol onarımları için görevlendirildiği Japonya’nın Kyoto şehrindeki Uji Ogura Fabrikası’nı oyun sektörüne adanmış bir müzeye çevireceğini duyurdu. Müze 100 yıldır oyun sektöründeki şirketin ürünlerini ve diğer işlerini sergileyecek.

1889’da Japonya‘nın geleneksel oyun kartları (hanafuda) üreticisi olarak kurulan Nintendo, 1977’de video oyun sektörüne girdi. En bilinen serisi Super Mario ise 1985’te piyasaya çıktı. Dünya çapında 5 milyardan fazla video oyunu ve 790 milyondan fazla donanım sattı. Şirketin müzeye dönüşecek Uji Fabrikası 1969’da inşa edildi. Yaklaşık yirmi yıl sonra 1988’de yenilendi ve “Uji Ogura Fabrikası” ismiyle neredeyse bir 20 yıl daha hizmet verdi. Müşteri hizmetleri ekipleri ile konsol onarım ekiplerinin 2016 itibariyle başka bir tesise geçişinden bu yana ise atıl durumda.

Nintendo, müze ile şirketin ürün geliştirme tarihini ve felsefesini halkla paylaşmayı ve dünyaca ünlü Tremendous Mario gibi pek çok oyuna ait tarihi öğeleri sergilemeyi hedefliyor. Ancak Nintendo Müzesi’nin açılması için 3 yıl daha beklememiz gerekecek. Nintendo, müzenin Mart 2024’te sona erecek olan 2023 mali yılında tamamlanacağını söylüyor.

Super Nintendo World

Nintendo ilk tema parkı “Super Nintendo World”ü 60 milyar yen (yaklaşık 5 milyar TL) maliyetle geçtiğimiz Mart’ta Osaka’da açtı.

New York City’deki mağazasının ikinci katı da şimdilik Nintendo’nun köklü geçmişinden bazı ürünleri barındıran bir mini müze işlevi görüyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Suriyeli Super Mario mülteci kriziyle nasıl baş ediyor?

Pokémon Go müzelerin ziyaretçi sayısını artırdı

NINTENDO Müzesi açılıyor! yazısı ilk önce SANATATAK üzerinde ortaya çıktı.