Milyonlarca Çalışanı İlgilendiriyor! Kendi İsteği İle İşten Ayrılanlar O Tazminatı Hemen Alabiliyorlar!

İşten çıkarma ysağının devam etmesi çok sayıda işverenle onların çalışanlarını sıkıntıya soktu. İşverenlerin bu süreçte çalışanlarını ücretsiz izne çıkartma hakları bulunuyor. Normal dönemlerde ücretsiz izne çıkartılma çalışanlar için haklı fesih sebebi olarak değerlendiriliyor ama koronavirüs sürecinde yapılan değişiklikle ücretsiz izne çıkarma haklı fesih olmaktan çıkarıldı. İş akitlerini fesheden çalışanlar ise kıdem tazminatı mağduriyeti yaşamak durumunda kalabiliyorlar.

HAKLI FESİH NEDENLERİ NELERDİR?

İşten çıkarma yasağı süresince çalışanlar kendi istekleri ile işten çıktılarında kıdem tazminatlarını kaybediyorlar. Ancak haklı bir sebeple işten ayrılan çalışan kıdem tazminatı hakkını elinde tutuyor. Bu haklı fesihler ise ücret ödenmemesi, sigorta priminin yatırılmaması, prime esas kazançların olduğundan düşük gösterilmesi şeklinde sıralanıyor. Ayrıca işverenin aynı işi yapan çalışanları arasında kimisini ücretsiz izne çıkarması kimisini ise çalıştırması ücretsiz izne çıkartılanlar için haklı fesih nedeni sayılıyor.

KENDİ İSTEĞİ İLE İŞTEN AYRILIP KIDEM TAZMİNATINI KİMLER ALABİLİR

Bu kadar sorunlu bir süreç yaşanırken bazı çalışanlar için ise haklı sebep olmadan dahi kıdem tazminatı alınıp kolaylıkla işten ayrılma gerçekleştirilebiliyor. Buna göre eight Eylül 1999'dan önce sigortalıolanlar 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim günün dolduran çalışanlar kıdem tazminatını talep ederek gerekçe göstermeden işten ayrılabiliyorlar. 8 Eylül 1999'dan sonra sigortalı olanlar ise 25 yıl sigortalılık süresi ve 4500 prim gününü doldurmaları gerekiyor.

Kıdem tazminatlarını almayı hak eden çalışanlar işverenlere kendi istekleri ile işten ayrılma talebinde bulunabilirler. İşten çıkarma yasağı kapsamı bu şekilde delinebiliyor. Çok sayıda çalışanın bu yöntemi kullanması son günlerde kıdem tazminatları konusunda ödemelerin artmasına neden oldu.

Emlak365.com