FED Faiz Kararları Sonrası Altın, Dolar Fiyatlarında Son Durum Ne Oldu?

ABD Merkez Bankası (FED) para piyasalarının uzun süredir beklediği ve sürpriz bir karar çıkıp çıkmayacağı merak edilen faiz kararlarını açıkladı. 

FED tarafından yapılan basın açıklamasında Ocak 2021 döneminde politika faiz oranlarının sabit tutulduğu ifade edildi. Alınan bu karar kapsamında ABD'de politika faiz oranlrı yüzde zero ile yüzde zero.25 bandında serbest kaldı. 

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Küresel piyasalarda ons altın alınan karar sonrası yatay seyrini bozmadı. Bir önceki işlem gününe 1850 dolar bandından başlayan altın fiyatları yeni işlem gününde 1843 dolar seviyesinde bulunuyor. Ons altında yaşanan bu geri çekilmede uzmanlar 1850 dolar bandının kırılmasına vurgu yapıyorlar. 

Ons altında yaşanan bu gelişmelerin ardından diğer altın fiyatlarında oluşan son tablo şu şekilde;

Gram altın yeni işlem gününe 438 TL seviyesinden başlamak üzere. Çeyrek altın ise bir önceki işlem gününe göre değer kaybederek 725 TL bandından bulunuyor. Cumhuriyet altını 2955 TL, tam altın 2901 TL ve yarım altın ise 1450 TL'den işlem görüyor. 22 ayar bileziğin gram fiyatı ise 402 TL seviyesinde yer alıyor. 

DOLAR VE EURO FİYATLARI

Dolar bir önceki gün içerisinde yaşanan son gelişmelerin ardından 7.41 TL bandına kadar yükselmişti. FED faiz kararlarına düşük ivmeli bir hareketle tepki veren dolar kuru 740 TL seviyesinde çekildi. Euro ise yeni işlem günü öncesinde 8.97 TL bandında bulunuyor. 

Emlak365.com