Evi, Arsası, Tarlası, Yazlığı Olanlar TOKİ'den Ev Alabilir Mi?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı her yıl on binlerce konut için başvuru alıyor. Çeşitli projeler kapsamında alınan bu başvurular ile çok sayıda vatandaş ev sahibi yapılıyor. Ağılıklı olarak dar gelirli vatandaşlar için üretilen konutlar için ise özel şartlar bulunuyor. 

GAYRİMENKUL SAHİBİ OLANLAR TOKİ EVLERİNE BAŞVURU YAPABİLİR Mİ?

TOKİ tarafından uygulanan başvuru koşullarında merak edilen çok sayıda husus bulunuyor. 

Kurum resmi sitesinden yapmış olduğu bilgilendirme açıklamaları ve konut projeleri için yayımlanan başvuru kılavuzlarında merak edilen noktaları yanıtlıyor. Genel olarakta açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanlığı merak edilen sorular arasında yer alan gayrimenkul sahibi olmanın detaylarını paylaştı. 

Üzerinde Taşınmaz Olanlar TOKİ'ye Başvuru Yapabilir Mi?

TOKİ Başkanlığı gayrimenkul sahibi olma durumunda hangi konut projelerine başvuru yapılıp hangilerine yapılamayacağına dair açıklamasında "Kuralı satışlarda ve/veya alt gelir projelerinde, başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı bağımsız herhangi bir gayrimenkulün olmaması gerekmektedir (Başvuru sahibinin hisseli olarak sahip olduğu gayrimenkuller hariç). Açık satışlarda ise, genel olarak bu şart aranmamakta olup, projelerin durumlarına göre bazen uygulanabilmektedir. İlgili projelerin satış duyurularında bu bilgiler detaylı olarak yer almaktadır." bilgilerini verdi. 

Vatandaşlar Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan bu açıklama kapsamında başvurularını yapabileceklerdir.

Emlak365.com