Dilhan Eryurt Google Sürprizi

Google, NASA’da görev yapan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt için Doodle hazırladı.

Dilhan Eryurt

Dilhan Eryurt kimdir?

Eryurt, 1961-1973 yılları arasında NASA’da görev yaptı. Ardından Türkiye’ye dönerek ODTÜ’de astrofizik anabilim dalını kurdu.

13 Eylül 2012’de Ankara’da geçirdiği bir kalp krizi sebebiyle hayatını kaybetti.

Eryurt, ilk olarak 1959’da Uluslararası Atom Enerji Ajansı’nın bursuyla Kanada’ya giderek iki yıl çalıştı.

Ardından ABD’ye giden Eryurt, bazı üniversitelerde görev yaptıktan sonra NASA’ya bağlı Goddard Uzay Araştırma Enstitüsü’nde görev aldı; güneşin tarihi üzerine araştırmalar yaptı.

Bu dönemde Goddard Uzay Araştırma Ensitütüsü’nde çalışan tek kadın astronomdu.

Ay’a ilk iniş için yaptığı çalışmalar nedeniyle 1969’da Apollo Başarı Ödülü ile ödüllendirildi.

BİLİME ADANAN BİR HAYAT

1993’te ise NASA’da çalışan ilk Türk bilim kadını Dilhan Eryurt ODTÜ’den emekli olarak ayrıldı. 2012 yılında ise Eryurt’tan kötü haber geldi. 13 Eylül 2012’de Eryurt, Ankara’da geçirdiği bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetti. Onun ölümü ile birlikte bilime adanan bir hayat sonlandı. Bugün ise Google, Eryurt doodle’ı ile onu unutmadığını bir kez daha gösterdi.

NASA Ne Demek?

1915 yılında kurulmuş olan ve havacılık faaliyetlerini araştıran ve denetleyen Ulusal Havacılık Danışma Komitesi, NACA 1 Ekim 1958 yılında 8000 çalışanı ile yerini NASA’ya bıraktı. NASA olarak kısaltılmış, The National Aeronautics and Area Administration, Türkçe karşılığı ile Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi dünya atmosferi içinde ve dışında uzayın keşfi amacıyla araçların ve faaliyetlerin geliştirilmesi için kurulmuştur. O zamanlar Amerika Birleşik Devletleri’nin temel amacı Sovyetler Birliği’ne karşı uzay yarışını kazanmaktı. Bu nedenle NASA, 1957 yılında ortaya çıkmış Sovyet Sputnik’e rakip olarak kurulmuştur denilebilir.

nasa Dilhan Eryurt

Dilhan Eryurt Google Sürprizi yazısı ilk önce NedirOlay üzerinde ortaya çıktı.