5 adımda Dua Lipa’nın dördüncü “Future Nostalgia” teklisi “Hallucinate”

Dua Lipa’nın 2020’ye adını yazdıran ikinci albümü Future Nostalgia’nın banger’ı “Hallucinate”in tekli olarak yayımlanması bir anlamda kaçınılmazdı. 10 Temmuz’da animasyon klibiyle yeni bir boyutta karşımıza çıkan “Hallucinate”i 5 adımda inceleyelim.

Zemin – “İşte bu büyük bir hit!”

“Hallucinate”in tekli olarak yayımlanması hiç de şaşırtıcı olmadı. Nitekim albümün akışında başladığı saniyeden itibaren dinleyene “İşte bu büyük bir hit!” dedirten parça bedeninizle kurduğu ortaklıktan son âna kadar vazgeçmiyor. Ayrıca İngiltere’de albümün ilk teklileri dışında en çok stream edilen parçası olduğuna dair bir istatistik de önümüzde durmaktaydı. Dua Lipa’nın Samuel George Lewis ve Sophie Frances Cooke ile birlikte yazdığı şarkının prodüksiyon kredilerinde de Cooke, Stuart Worth ve Lauren D’Elia’nın isimleri var.

Klip – 20. yüzyılın çizgi dünyasının ikonik dönemlerine göndermeler

Dua Lipa, corona virüsü salgınının tüm dünyaya ağırlığını hissettirmeye başladığı mart ayında, “bir dans partisi” olarak tanımladığı yeni albümünü yayımlamakta başta tereddüt etmişti. Albümün internete sızdırılmasının ardından ise onu 27 Mart’ta paylaşma ve müziğinin diriltici enerjisiyle hayranlarına şifa dağıtma kararı aldı. Böyle bir dönemde yeni bir klip için çekim yapamasa da tercihini animasyon bir videodan yana kullandı ve “Hallucinate”in enerjisini bu rengârenk işle taçlandırdı. Parçanın baş döndüren ruhunun hakkını sonuna kadar veren klip, Studio 54’un altın günlerine göndermede bulunan bir atmosferde başlıyor ve Dua Lipa’nın yaptığı yolculuğa dans eden patlıcanlar, şeftaliler, unicornlar ve tavşanlar eşlik ediyor. The Mill kolektifi üyesi Lisha Tan’in elinden çıkma animasyonun çizgileri, 20. yüzyılın çizgi dünyasının ikonik dönemlerinin yoğun etkisi altında.

Sözler – Güçlü çekim, halüsinatif etki

“Hallucinate”, birine duyulan güçlü çekime adanmış bir dans şarkısı. O denli etkili bir çekim ki bu, insanın aklını başından alarak halüsinatif bir etki yaratıyor. Parçanın sözleri ve müziği arasındaki mutlak çekim ise 2000’ler Madonna’sı ya da Kylie Minogue’unun yarattığı kalp çarpıntısının bir benzerini yaşatıyor.

Duygu – Mutlak eğlence ve keyif

Dua Lipa, albümü çözümlediği röportajlarında bu şarkıyı diğerlerinden çok ayrı tuttuğunu dile getirmiş. Mutlak eğlence ve keyif vadeden bir 90’lar dans şarkısı olarak düşündüğü “Hallucinate”i çok özgürleştirici buluyor ve bir “pageant şarkısı” olarak nitelendiriyor. Bu vesileyle Dua Lipa’nın şarkı yazarken hep kafasında “Acaba bunu Glastonbury gibi bir festivalde sahnelesem nasıl olurdu?” sorusunun döndüğünü öğreniyoruz. Dua Lipa’nın 90’lar ve 2000’ler elektroniklerine kalp gönderen bu hiti sahnelemediği bir pageant performansı elbette düşünülemez. 

Etki Alanı – Dua Lipa, idolü Madonna’yla yeni bir şarkıda buluşacak mı?

Yakaladınız mı bilmiyoruz ama albümün yayımlanmasının ertesinde Glasgowlu bir hayranın “Hallucinate” ve BBC Information tema müziği mash-up’ı viral olmuş; bu incelikli iş Dua Lipa’dan da alkış almıştı. Fakat “Hallucinate”in klibiyle buluştuğumuz bu günlerde gündemde çok daha mühim bir başka konu var. O da; Dua Lipa’nın idolü Madonna’yla ortak bir iş yapma isteği. Hatta menajer Ben Mawson’ın da doğruladığı üzere popun kraliçesine bir şarkıya ortak olması için teklif gitti bile. Madonna’nın bugüne kadar Britney Spears, Nicki Minaj ve Miley Cyrus gibi pek çok isimle iş birliği yaptığını düşününce, bir Dua Lipa ortaklığı hiç de olasılık dışı görünmüyor. 

The publish 5 adımda Dua Lipa’nın dördüncü “Future Nostalgia” teklisi “Hallucinate” appeared first on bant mag.